10. ročník výstavy děl

50 dní pro roztroušenou sklerózu

12. – 30. listopadu 2012

HUB Praha, Drtinova 10, Praha 5

Záštitu nad 10. ročníkem výstavy Cesta za duhou převzala paní Lenka Kohoutová, poslankyně Parlamentu České republiky

Vážení a milí,
jsme moc rády, že se nám opět podařilo uspořádat letošní jubilejní 10. ročník výstavy Cesta za duhou. Každý rok jsme plné očekávání, jaká díla od vás obdržíme a každým rokem také přibývají noví autoři s novými výtvarnými technikami. Máme radost, že máte chuť a sílu podělit se o svůj příběh, který sdělujete skrze vaše díla. Výběr prací na výstavu je pro nás pokaždé velký zážitek. Jsme s vámi již sedmým rokem a tak víme, že život přináší i těžké zkoušky. Díky těmto okamžikům, které mohou být velmi náročné, je pak ale možné silněji si uvědomit a prožít okamžiky štěstí. Věříme, že dokážeme prožít hloubku a důležitost zkoušek, které k nám přicházejí, a že je budeme schopni správně uchopit a načerpat z nich sílu.
Přejeme nám všem hodně štěstí a sil (nejen pro výtvarnou tvorbu) v dalším roce.

Veronika Bratrychová a Klára Zápotocká
Kurátorky výstavy Cesta za duhou

Úvodní slovo

Autoři

Děkuji své rodině, svému příteli a všem blízkým za podporu.
A také za to, že se jejich chování ke mně nikdy nezměnilo.

Díky…
Všem ostatním přeji spoustu krásného.

Těchto keramických výtvorů si považuji více jak těch minulých. Poté
co jsem přišla z onkologických důvodů o jednu ruku, tyto výrobky jsem vytvořila jen jednou rukou.
S minimální pomocí někoho druhého. Nechci to vzdát.

Ke své nemoci se nechci moc vyjadřovat. Každý se s ní musí vyrovnat sám, ať chce nebo ne.


Motto: V životě je důležité stále něco dělat, aby nezbyl čas na umírání.

Pro tento ročník výstavy „Cesta za duhou“ jsem vybrala svoje fotografie koní. Koně mne provázejí již od počátku mé nemoci v roce 2002, kdy jsem absolvovala hipoterapii. Tato vnímavá, trpělivá a citlivá zvířata pacientům s RS pomáhají nejen při rehabilitaci, ale nabíjí nás též obrovskou dávkou energie a harmonie.

Čím dál tím méně toho stačí ke štěstí.
Třeba, že je krásný den, že příroda je tak nádherná. Nebo se dívat, jak vnouček Fanoušek zvědavě zkoumá svět. Stačí jeho prstík a změní noc na prosluněný den. Ale je to opravdu tak málo?
Co na tom, že se pomalu blíží šedesátka. Že bolí každý krok.
I tak přece život za to stojí žít.

Aj napriek nepriaznivému roku, kedy mi zistili ďalšiu vážnu chorobu, stále ma neopúšťa vášeň k maľovaniu.
Znovu sa teším na to, že budem vystavovať a tešiť sa z každej správy od Vás.

Ráda bych své fotografie z krajin vzdálených, věnovala těm, kteří si myslí, že s RS se cestovat nedá, ale i těm, kteří pochopili, že RS je nemůže zastavit žít své sny, a kteří se denně vydávají na cesty krátké i dlouhé. Na cesty, na kterých se stávají lepšími a laskavějšími, na cesty do vlastního nitra.

Kreslení je pro mě únik od všech starostí, které jsem měla, a tenhle rok byl pro mě hodně smutný. A když si sednu a vezmu tužku do ruky a začnu malovat, je to něco, co ničí můj smutek. Je to radost pro mě, ale snad moje kresby potěší i Vás…

Rok se s rokem sešel a je tu už 10. ročník výstavy Cesta za duhou.
Letošní ročník je pro mne plný velkých změn a poznání. Prostřednictvím internetu jsem se poznala s mnoha zajímavými lidmi, s některými z nich jsem měla možnost seznámit se i osobně . Stali se mými přáteli a já jim
za to děkuji. Jedna z mých korálkových kamarádek vyhověla mojí prosbě. Co o mně napsala si můžete přečíst právě teď:

„Když mě Jitka požádala, abych o ní napsala do katalogu, byla jsem velmi poctěna. Seznámily jsme se sice teprve před 3 roky (jak jinak, než přes korálky), ale od prvních okamžiků se mi vloudila do srdíčka jako velmi optimistická, poctivá, vytrvalá a statečná holka, kterou ani její nemoc RS nesrazila na kolena. Z její bižuterie vždy vyzařuje nadšení a řemeslná dokonalost. Každý projekt je pro ní výzvou a posouvá ji dál nejen
v dokonalosti jejich výrobků, ale i tím, že vlastně intenzivně rehabilituje. Upřímně Jitce přeji, aby NEJEN ve svém koníčku mohla překonávat stále vyšší cíle.“

Zuzana Šreiberová, kamarádka

P.S.: Zuzko, moc děkuju za milá slova. A ještě jedno tradiční poděkování – manželovi, rodině, přátelům, lékařům… a mým kočičkám.
(link: http://jkoralky.webnode.cz/ text: jkoralky.webnode.cz)

„Přišla ke mně čirá radost po shlédnutí stránky: http://www.czmms.net/
Přeju Vám všem vše dobré :-)“

(link: http://www.jitkalustyk.cz/jitkalustyk_cz_01.aspx text: www.jitkalustyk.cz)

Vůbec nevím, co si mám o sobě myslet. Jediné co vím je, že jak stárnu, tak si stále více vážím slušných lidí. Někdy to ale nejde poznat.

S korálky jsem se začala seznamovat na pracovní terapii Rosky Jihlava a teď to jsou moje kamarádky doma i na cestách a jsem ráda, když
se svými výrobky mohu potěšit své známé.

MARATON s roztroušenou sklerózou

Stačí nápad a chytlavá hlava s několika šikovnými lidmi kolem…
A jednoho březnového víkendu se konal Maraton s roztroušenou sklerózou. Sešlo se kolem stovky lidí – lékařů, zdravotníků, příznivců a hlavně pacientů s diagnózou G 35. Kdo nezažil, nepochopí! Cvičilo se 24 hodin nepřetržitě, atmosféra byla skvělá…
Pro mnohé ten správný IMPULS!

Na letošní výstavu Cesta za duhou jsem vybrala pět obrázků z kolekce nazvané „Okno“. Jde o malované výhledy z okna bytu, ve kterém jsem průběhu let 2002 – 2004 bydlela, v ulici Na dlouhém lánu ve Vokovicích. Obrázky odrážejí nádhernou náladu barevného podzimu!
Jakoby stále stejný pohled, zdánlivá nuda obyčejné křižovatky i neopakovatelná atmosféra ulice, stavební práce v pozadí.
V těchto letech jsem trpívala na časté chřipky a čas, trávený v posteli, se zdál být nekonečný! A také nudný. A tak jsem jednou přisunula stůl k oknu, vzala prkno s papírem a barvy, vylezla na stůl a rozhodla se oprášit práci s barvou a štětcem. První skica protějšího činžáku se mi zalíbila a druhý den jsem formát A3 dokončila.
Chřipka mi nikdy nešla zdolat rychle a to byla výzva k dalšímu obrázku… začalo mě bavit v obrázcích pokračovat… kdykoliv byl čas. Do doby, než jsem se stěhovala do nového podnájmu, jsem „stihla“ 56 obrázků A3 nebo A2 formátu, každý obrázek je opatřen datem svého vzniku a také glosou, již jsem považovala za důležité zmínit.
Tato série byla spolu s promítaným videem úspěšně vystavena v Galerii Entrance v Karlín Studios v Praze v roce 2005.
Procházela jsem deskami s obrázky a nemohla jsem nevzpomenout, které vzdálenosti a cesty jsem běhávala a každodenně chodila na tramvaj, do obchodů, do bytu ve 2.patře, co všechno se změnilo od let, kdy jsem zachycovala pohled z okna. Už mám zase chřipku; v pražském RS centru mi lékařka sdělila, že pro mě už nemají léky!?
Doma jezdím do svého pokoje v 1. patře schodišťovou sedačkou, ploužím se s pomocí jedné nebo obou berlí, uložím do postele a podívám se na nějaký dobrý film. S malováním počkám, až budu „fit“!

Snímky byly pořízeny na setkání uměleckých kovářů z Čech i ciziny v Klášterci nad Ohří v roce 2010.

Motto: V životě je důležité stále něco dělat, aby nezbyl čas na umírání.

Soví návštěva
Dcera žijící ve Španělsku si u nás zakoupila soví mláďata. Několik dní bydlela na naší zahrádce (v noci v krabicích ve sklepě). Ve dne jsme je museli stále hlídat, aby je nezlikvidovala sousedovic kočka. Teď už jsou ve svém novém domově – v Pyrenejích.

Je mi 21 let a s RS bojuji už 7 let.
Někdy mě potrápí víc a někdy zase míň.
Jsem malá a šikovná a věčně rozesmátý blázen 🙂
Protože s úsměvem jde všechno líp!
Miluju adrenalin, fotografování, pc, hudbu, četbu, psaní povídek,
kreslení a grafiku.

Motto: V životě je důležité stále něco dělat, aby nezbyl čas na umírání.

menuji se Alena Seifertová. RS mám od roku 1995. Vaše výstavy mě nutí, abych nepřestala malovat. I když obrázky tvořím na poslední chvíli před termínem. Malování mě baví.

Tentokrát bych chtěla své fotografie věnovat lidem z našeho městského úřadu, kteří mi velice pomohli a pomáhají. Po všech těch změnách v sociálních oblastech přechodu na úřady práce, jsem dlouho čekala na různá vyjádření a přiznání ZTP, příspěvku na péči na mě i syna, to samé s jejich výplatou. Člověk byl úplně bezmocný a musí jen čekat, sám nic nezmůže, ale to známe všichni takto nemocní či jinak postižení, a tak mi pomohly hodně sociální pracovnice z našeho úřadu a další lidičky ve vedení úřadu. Tak tímto jim velice moc chci poděkovat za pomoc a shovívavost. Děkuji…

„Jak častokrát musí člověk padnout až na zem, aby viděl, kam podruhé položit nohu a jak jít rovně.“
Mateo Alemá

Věk: 36 let
6letý syn Jakub
Zaměstnání: administrativní pracovnice
Záliby: rodina, četba, cestování, fotografování – nejlépe vše dohromady 🙂

I cesta může být cíl. Není nic hezčího než cestování s rodinou a nahlížení
na svět optikou objektivu.

sát o RS je myslím zbytečné, známe ji, někdo kratší dobu a jiný už celou věčnost. Klidně bych se bez ní obešla. A musím dodat že moc ráda.
O tom, co dřív šlo a teď už tak nějak jde obtížně nebo vůbec ne, to taky známe.
Ale mám štěstí, že mám rodinu, milující vnoučata a pár přátel. A že můžu aspoň jedním prstem psát na klávesnici u počítače. A tak píšu a jen doufám že to třeba někdo kromě rodiny bude číst. Třeba jako moji skřítkové. Měli štěstí, dostali se do „světa“.
Ještě bych zapomněla, moc ráda jsem malovala… A náhodou mi to alespoň trochu jde i sem tam. Řekla bych „podle počasí“.

 

Máme již 10. ročník výstavy CESTA ZA DUHOU a já věřím, že to nebude ročník poslední.
Přejeme si i další takové úspěšné ročníky. Nenechme se proto vtáhnout do blbé nálady, která mezi námi někdy panuje! Tvořme, malujme, fotografujme, pišme, každý jak chce, umí a může.
To nám dělá radost a nikdo nám to nevezme!
Zdraví Karel Titl, Písek, 41 let.

Od minulé výstavy se v mém životě příliš nezměnilo. Samozřejmě, stále ráda maluji a tvořím plastiky z pískovce.
Zúčastnila jsem se letos se skupinou “SPOLU” jarního plenéru i letního sochařského sympozia v Zubrnicích. Moc mi to pomáhá odpoutat se od reality, překonávat zdravotní problémy a jiné nepříjemné situace v mém životě.

Proč fotografuji?
Vždycky jsem měl podvědomou touhu ukázat i ostatním lidem kolem sebe něco ze svého pohledu na svět. Otázkou ale bylo jak. Když mi dlouho zůstávalo utajeno, nakolik správně nastavit hodnoty jednotlivých funkcí fotoaparátu. Třeba clonu, čas, atd. Nikdy jsem také nepřišel na chuť vlastní výrobě obrázku. Vývojka, ustalovač, leštička, apod. to mě nikdy nechytlo, a jak se říká, nebylo to mým šálkem kávy. A tak jsem byl dlouho ochuzen o kouzlo vlastních fotografií. Až vznik a rozšíření digitálních fotoaparátů umožnil i mně, abych doplnil svoje koníčky o fotografování. Ostatně zpracování webových stránek naší Rosky, kterého jsem se časem ujal, mě k tomu přímo donutilo. A tak vznikl nový článek – fotograf, další dokumentarista amatér. Viz www.roska-jihlava.cz.

menuji se Markéta, je mi 32 let, RS mám od roku 2003, kdy mi začaly první příznaky spojené s atakou.
Mám dvě děti, dvanáctiletého syna a sedmiletou dceru. Jsem tři roky rozvedená, chodím s pomocí dvou francouzských holí.
Mezi mé záliby patří ruční práce – paličkování, dále cestování a práce na PC.

Motto: V životě je důležité stále něco dělat, aby nezbyl čas na umírání.

Život ubíhá asi tak jako čtvero ročních období. Život přináší někdy něco pěkného, jindy něco veselého i smutné chvilky se najdou, a já se o tyto nové zážitky a životní příběhy ráda podělím se svými blízkými a přáteli.

JÁ A MŮJ DOPROVOD

Je o mně známo, že mám ráda své rodné město, jeho okolí, celou Vysočinu. Zvlášť miluji Žďárské Vrchy a malebné Telečsko, o kterém jsem se již zmínila dříve. Dnes bych chtěla shodou okolností navázat na tu krásnou krajinu a překvapit vás svým výletem na hrad Roštejn. Už jsem tu kdysi byla – v minulém století. Ano – v červenci 1968. Při své povinné praxi technika jsme vyjeli s tehdejším učitelem praxe a ještě dvěma studenty s koňmi a bryčkou až na hradní nádvoří, které samozřejmě tehdy vypadalo úplně jinak. I hrad sám, a mně ve vzpomínkách zvlášť utkvěl pohled na zvláštní věž a ohromné skály a kameny v podhradí.
Tenkrát jsem se příliš nezajímala o historii a kdeže by mě napadlo, že vlastně po 44 letech se budu těšit na prohlídku tohoto hradu a na zajímavý výklad. Těšit se a taky trochu bát.
Nejsem totiž vůbec tak pohyblivá, jako spousta turistů a zájemců o prohlídky na té trase A i B, kterou jsem si zvolila i já. Ale já mám proti těm všem výhodu. Mám dvě holky – kámošky, francouzské hole. Všude jdou se mnou. A věřte mi, šly jsme spolu i ty schody. Místy jsem spolehlivě zpomalila celý peleton, který dupal za mnou. Ale někteří starší turisté a i maminky s dětmi byli rádi, že zvládli cestu stejně jako já.
A díky tomu jsme si všichni pěkně v klidu poslechli výklad průvodkyně od prvních zmínek o založení hradu r. 1339 pány z Rosensteinu, kteří měli ve znaku pětilistou růži, proto bylo později jméno pozměněno na Roštejn. Ale mě zaujaly jiné věci. Například erbovní sál, kde jsou všechny stěny pokryty barevnými erby různých pánů – a je jich tu přes 700. Hodovní síň s krásným interiérem, v dalších místnostech obrazy, výstava zbraní, cínového nádobí; betlém, který zabírá skoro polovinu místnosti a mimo různých přírodnin a doplňků má asi 450 vyřezávaných figurek, z nichž některé zřejmě pocházejí i od významných řezbářů z Třešně.
A krásný zelený sál, plný rostlin – je to vlastně herbář. A velký namalovaný kůň, který s vysvětlivkami sloužil na výuku v nedělní škole.
A po sestupu do sklepení – malé překvapení. Vysočina – jak je známo – je země z kamení. Samé skály, samé lomy. A tady expozice kamenictví. Ukázky kamene – převážně žuly z několika lomů v okolí – Mrákotín – velký a známý lom, především svým téměř 16m dlouhým tzv. Plečnikovým obeliskem, který stojí na nádvoří Pražského hradu. Původní měl 20m, ale ten se zlomil. A Rácov, Bílý Kámen, Kamenná, Rančínov a další. Každý kámen z nich má svoji krásu, svoje upotřebení, každá vyleštěná deska má svoje kouzlo, svoji poezii. Jsou tam i ukázky žuly z Itálie, Finska, Španělska – a ty mi nic neřekly – přestože jsou pěkné, jsou smutné, chladí.
Ale znovu s kámoškama nahoru. Uf! Teď lovecké trofeje, ukázky terčů, lovecké zbraně a povídání o oboře.
A další – pohádková trasa, samá strašidla pro děti. Vše s pověstmi a krátkými pohádkami, no skoro jsem už zapomněla – skřítci, jezinky, hejkalové, čerti, drak. A divný vodník bez zeleného fráčku, bez červených botek, s holou hlavou a s vykulenýma očima. Proč tak vypadal? No – byl prý z Dalešické přehrady, také tam topil lidi a ulovené dušičky prý svítily proto, že nedaleko je přece jaderná elektrárna Dukovany!
V reprezentativním sále mimo jiné exponáty bylo krásné kouzelné zrcadlo. A podle výkladu ke konci prohlídky – žena, která se do něj podívá, bude do roka hezčí a nikdy nezestárne. Naopak, když se do něj podívá muž – do roka mu vypadají vlasy a začne ztrácet zuby.
Účastníci se bezděky rozhlédli po sobě navzájem a pohledy se zastavili na jednom pánovi středního věku, který si rukou lehce sklouzl po své pleši. Slečna průvodkyně se s úsměvem zeptala: „Vy už jste tady byl?“ Všichni se srdečně zasmáli, i tázaný.
Prohlídka skončila, průvodkyně poděkovala za pozornost, lidé za výklad. Ale nerozešli se hned. U výklenku u okna byl stůl a na něm kniha. Ostatní s úsměvem psali svoje pocity. Také jsem napsala:

Pěkné, moc děkuji
Já a moje kamarádky

A šourala jsem se k autu, kde na mě čekal Václav