O PROJEKTU

CESTA ZA DUHOU je projekt, jehož cílem je představit díla autorů s roztroušenou sklerózou mozkomíšní a ukázat pohled autora – pacienta na svou nemoc, své okolí, svět kolem sebe. Vystavují se kresby, malby, fotografie, keramika, práce s textilem, šperky… Každý volí různé způsoby sebevyjádření a autorů stále rok od roku přibývá. Pokud máte i vy zájem se výstavy zúčastnit, můžete nás kontaktovat a my vás zařadíme do databáze autorů, nebo můžete sledovat dění okolo výstavy prostřednictvím těchto stránek a Cestu za duhou osobně navštívit.

Pravidelné pořádání výstav děl nemocných s roztroušenou sklerózou Cesta za duhou začalo v roce 2001 ve starokatolickém sociálně pastoračním středisku Communio. V té době tam probíhaly kurzy výtvarného umění „Malování pro radost“ a série výstav autorů s různými zdravotními problémy. Více o historii a minulých ročnících Cesty za duhou se dozvíte v sekci „Historie“.

Jako výstavní prostory jsou záměrně volena veřejně přístupná místa, kudy denně proudí kolemjdoucí. Chceme, aby se o nemoci a pracech pacientů s RS dozvěděli i lidé, kteří by běžně do galerie na podobnou výstavu nepřišli.

Tato aktivita se stala tradicí a jakýmsi svátkem, kdy můžeme na chvíli zapomenout na obtíže, které RS přináší a vychutnat si radost z uměleckých děl autorů, pro které se RS stala výzvou.

HISTORIE

Pravidelné pořádání výstav děl pacientů s roztroušenou sklerózou CESTA ZA DUHOU začalo v roce 2001 ve starokatolickém sociálně pastoračním středisku Communio. V té době tam probíhaly kurzy výtvarného umění “Malování pro radost” – série výstav autorů s různými zdravotními problémy. Výstava lektorky tohoto kurzu, která onemocněla roztroušenou sklerózou mozkomíšní, byla pojmenována „Cesta za duhou“. V roce 2003 výstavu, jejímž cílem bylo představit díla autorů s RS a jejich pohled na toto onemocnění, zaštítil Nadační fond Impuls spolu s Unií Roska – českou MS společností. Realizaci výstavy podpořila společnost Serono, která tak navázala na mezinárodní výstavu děl nemocných s RS „MS Arts Festival“. Zároveň byla zahájena stejnojmenná mediální kampaň a veřejná sbírka na projekt Ceros, jehož cílem je vybudovat celostátní síť center komplexní rehabilitace. Výstava proběhla ve dnech 29. 4. – 11. 5. ve Výstavní síni Atrium na Žižkově.

Instalace do roku 2021

2001 SOCIÁLNĚ PASTORAČNÍ STŘEDISKO COMMUNIO
2003 GALERIE ATRIUM
2004 HALA ŽIVNOSTENSKÉ BANKY V PRAZE NA PŘÍKOPĚ
2005 PANTEON NÁRODNÍHO MUZEA
2006 VELETRŽNÍ PALÁC NÁRODNÍ GALERIE
2007 ŠKODŮV PALÁC V JUNGMANNOVĚ ULICI
2008 GALERIE VŠEOBECNÉ ZDRAVOTNÍ POJIŠŤOVNY
2009 NÁKUPNÍ GALERIE FÉNIX A HOTELU CLARION
2010 NÁRODNÍ TECHNICKÁ KNIHOVNA
2011 PAVILON GRÉBOVKA2012 HUB NA PRAŽSKÉM SMÍCHOVĚ

2013 GALERIE NADACE PRO ROZVOJ ARCHITEKTURY A STAVITELSTVÍ
2014 MINISTERSTVO ZDRAVOTNICTVÍ
2015 GALERIE VINOHRADSKÁ 12 ČESKÉHO ROZHLASU
2016 ÚŘAD PRÁCE PRO PRAHU ZÁPAD A VÝCHOD
2017 GALERIE MČ PRAHA 2
2018 NOVÁ SCÉNA NÁRODNÍHO DIVADLA
2019 PLAZA FORUM KARLÍN
2020 MAGISTRÁT HL. M. PRAHA
2021 GALERIE SKLEŇÁK, PRAHA 6 – BUBENEČ